23 Temmuz 2016 Cumartesi

Kitap Arşivine Bir Kitap Daha ? < 2 >

         

     Ah bu yaz tatillerinde aniden çıkan işler yok mu! Yaza dair tüm planlamalarımı altüst ediyor. Bakmayın öyle plan dediğime benimkiler insanın kafasına koyduğu ufak tefek  türden olan şeyler. Okunacak kitaplar, makaleler, projeler için toplanacak ön bilgiler ve dahası ...Birçoğunu yaz tatilinin ortasına gelmiş olsak da yapmaya hala başlayamadım. Bunların başında ilk yapmaya başladığım şey kitap okumak olsa da bu yolculuk kısa sürdü. Yaz  başında başlayan tadilat için kendi isteklerimizden biraz fedakarlık yapmamız gerekti. Bu süreç içerisinde de sabahları çalışmayla geçen günler, geceleri kitaplarla son buldu... Kitap sayfalarıyla demeyi çok isterdim ama malesef bu sefer okuduğum kitabın sayfalarına dokunamadım. O karışıklık ve tozun içine bir kitap götürmedim, haliyle bende Pdf olarak okudum kitabımı. Geleyim kitabın adına, ama önce küçük bir açıklama:

     Okuduğum kitap bir aralar popüler olan -belki de hala popülerliğini koruyan-, okunsun ya da okunmasın herkesin elinden en az bir kere geçen, adıyla dikkat çeken bir kitap... Sizler de pek çok kez duymuşsunuzdur adını :


"Bir Psikiyatristin Gizli Defteri"  
Yazarı: Gary Small- Gigi Vorgan

          Ben aslında herkesin elinde gezdirdiği o popülerlik yarışında olan kitapları okumak için heveslenen kesimden olamadım galiba. Herkes okusun, o moda biraz daha sakinlesin, eskimeye yüz tutsun; ben o zaman başlama düşüncesine biraz daha yaklaşıyorum... Aslında bu kitabı her ne kadar okumak düşüncesi içerisinde olmasam da başka bir seçeneğim yoktu, çünkü elimde sadece bir arkadaşın 'sana bak ne yollayacağım tam senin alanından bir kitap'  diyerek yolladığı pdf vardı. Ee haliyle ben de vakit geçsin diye okumaya başladım.

          Kitapta psikiyatri alanındaki çalışmalarını ve geçirdiği deneyimlerini bizimle paylaşan Dr. Small çok ilginç vakalar ile karşı karşıya... Durumları ele alışı, gözlemlerinin etkileyiciliği ile size farklı bir bakış açısı sunuyor. Çoğu kez kendinize karşı öz eleştri yapmanıza olanak sağlıyor  ve bulguların kendi bünyenizde de var olup olmadığınızı sık sık sorgulatıyor. Kimi zamansa hastasına karşı empati kurdurarak olası çözümleri düşündürüp size bir psikiyatrist olma şansı sunuyor. 

           Kitap bölümlere ayrılmış. Her bir bölümde farklı bir hastanın hayat hikayesi ve karşılaştığı problemler üzerinde duruluyor. Aynı zamanda olayların sıralaması kronolojik olduğundan genç bir psikiyatristin vakalarla kendini nasıl geliştirdiğini daha net görüyorsunuz. Kitabın sonlarına doğru ise kendisinin örnek aldığı bir meslektaşının önüne vaka olarak gelmesiyle hayatındaki en büyük zorluğa göğüs geren psikiyatristimiz herhalde en büyük dersini o zaman alıyor olsa gerek...

          Kitap yorumu benden bu kadar. Zaten o kadar çok okunan bir kitap ki birçok yerde bu kitapla ilgili yorumlara ulaşabilirsiniz. Eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa , birçok kişi gibi adı sizi cezbettiyse, ya da benim gibi çok ufak bir ihtimal de olsa elinizde sadece bu kitap varsa sizlere güzel okumalar :) Eğer okuduğunuz "çok da popüler olmayan kitap isimleri" varsa elinizde önerebileceğiniz, yorumlara bekliyorum...


Bir önceki okuduğum kitap olan Şanzelize Düğün Salonu'nu yorumlamasına da buradan ulaşabilirsiniz :)
  • Not: Kitap pdf olduğundan hazır fotoğraf internet sitesinden alınmıştır. 
  • Kitabın pdfsine buradan ulaşabilirsiniz...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder